Sen a zdrowie psychiczne – jak sen wpływa na nasz nastrój?

Wiele osób uważa, że sen wpływa tylko i wyłącznie na zdrowie fizyczne. Jednak eksperci i ich badania wskazują na to, że kilkugodzinny odpoczynek ma także znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz codzienne samopoczucie. Jak sen wpływa na nasz nastrój? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego dalszą częścią!

Jak sen wpływa na nasz nastrój i samopoczucie?

Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w regulacji naszego nastroju i ogólnego samopoczucia psychicznego, o czym nie każdy wie. Poniżej znajdziesz kilka elementów zdrowia psychicznego, na które wpływa jakość snu!

  • Regulacja emocji – podczas snu, a szczególnie w fazie REM, Twój mózg przetwarza i sortuje emocje, których doświadczyłeś dnia poprzedniego. To oczywiście pomaga w stabilizacji nastroju, zmniejszając jednocześnie intensywność negatywnych emocji. Brak snu z kolei może doprowadzić organizm do nadmiernej reaktywacji emocjonalnej i w konsekwencji do odczuwania stresu, irytacji oraz frustracji.
  • Zdolność radzenia sobie ze stresem – sen dba także o regenerację układu nerwowego i pomaga w przywróceniu odpowiedniej równowagi hormonalnej. Jeśli nie będziesz regularnie i jakościowo odpoczywać, to możesz zacząć odczuwać zwiększony poziom stresu, co w konsekwencji może prowadzić do innych problemów zdrowotnych.
  • Pamięć i funkcje poznawcze – sen wpływa również na naszą pamięć oraz koncentrację, co jest niezbędne dla procesów uczenia się i przyswajania nowych informacji. Jeśli będziesz się dobrze wysypiać, to poprawi się także Twoja zdolność do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, a to z kolei przyczyni się do poprawy samopoczucia i poczucia kontroli nad życiem.
  • Zapobieganie chorobom psychicznym – wiele badań wskazuje na to, że długi brak snu może znacząco zwiększyć ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych takich jak, np. depresja, lęki czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Kiedy Twój sen stanie się regularny i zdrowy, to będzie stanowić naturalną ochronę przed tymi chorobami, jednocześnie pomagając Ci utrzymać optymalne zdrowie psychiczne.
  • Wpływ na relacje interpersonalne – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sen może poprawić naszą zdolność do empatii i zrozumienia innych osób, co jest kluczowe dla utrzymywania zdrowych relacji. Niewyspani ludzie mogą mieć trudności z interpretowaniem emocji innych osób, co może prowadzić do licznych konfliktów i nieporozumień. Lepsze samopoczucie wynikające z dobrego snu sprawia, że jesteśmy również bardziej cierpliwi, otwarci i skłonni do współpracy.

Oczywiście to nie wszystkie aspekty psychiczne, na które wpływa dobrej jakości sen. Wyróżnić należy także zwiększenie kreatywności i produktywności oraz zapobieganie wypaleniu zawodowemu, które w obecnych czasach dotyka wielu ludzi. Nie czekaj i już dziś odmień jakość swojego snu na lepsze, kupując jeden z wielu modeli materaców marki SleepMed!

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 5 =